Chapter 21: PLENER MALARSKI / Open air painting

 


(English text coming soon…)


click on each picture for a larger view.

 

1.  The artists

1. The artists

more pictures below….

 

Studencki plener malarski w Buszczu

       

Dnia 5 października b.r. w Buszczu (woj. Tarnopolskie, pow. Brzeżański) odbył się plener przy XVII wiecznym kościele pw. Wzniebowzięcia NMP, który urządziły studentki z V i VI rocznika studiów, Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod obieką wykładowczyni – pani Anny Korżewej.

        W ciągu dnia, studentki miały za zadanie przygotować po dwie lub trzy prace wykonane w dowolnej technice – olej, grafika. Był to piąty oficjalny plener – mówi wykładowczyni Anna Korżewa – wcześniej takie trzy wyjazdy zostały zorganizowane do Sokołówki, dawniej Sieniawy (woj. Lwowskie, pow. Żydaczowski) gdzie studentki miały możliwość przedstawić swoje prace, zrujnowanego kościóła pw. Św. Trójcy z końca XVI wieku, fundatorami – podobnie jak i w Buszczu – była rodzina Sieniawskich, wywodząca się z tej miejscowości. Kolejnym plenerem została wybrana miejscowość Dunajów (woj. Lwowskie, pow. Przemyślański) gdzie znajduje się XVI wieczny kościół pw. Św. Stanisława BM. Takie kościoły są najciekawsze, przyciągają swoją historią i architekturą.

Pani Anna Korżewa z wykształcenia jest znawcą sztuki. Od czterech lat pracuje jako wykładowca Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza, oraz od dwóch lat ma wykłady z Historii Sztuki dla alumnów Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie-Brzuchowicach. Jest także prezesem organizacji społecznej „ContrForce” (https://www.facebook.com/NGO.ContrForce/), która pracuje w kierunku popularyzacji zabytków na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich jak również prowadzi projekt we Lwowie  pt. „Duma Miasta”, w którym wyświetlane są na billbordach i citylightach miasta, postacie znane w całym świecie a które ściśle związane są ze Lwowem poprzez swoje odkrycia naukowe, działalność kulturalną a są zapomniane dla dzisiejszego środowiska lwowiaków, szczególnie młodego pokolenia.

       Dzięki otwartości Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, w pomieszczeniach gmachu, Kurii Metropolitalnej we Lwowie, udało się otworzyć dwie wystawy studenckich prac z Sokołówki i Dunajowa. Wystawę przy dużym udziale  duchowieństwa, profesorów, artystów i dziennikarzy, otwierał sam ks. Abp Mieczysław Mokrzycki – mówi pani Ania.

       Po przeprowadzonym plenerze w Buszczu, studentki będą miały sporo czasu, aby jeszcze popracować nad swoimi obrazami. W następnym roku, planujemy otworzyć kolejną wystawę w Kurii we Lwowie, gdzie będzie możliwość w ciągu kilku miesięcy obejrzeć i podziwiać piękno, wykonane przez młodych ludzi, którzy zdobywają praktykę, pewność siebie i w swoje możliwości oraz śmiało będą mogły w przyszłości wykonywać swój ulubiony zawód.

       Bardzo dziękujemy – w imieniu naszej organizacji społecznej „ContrForce”, w imieniu wykładowców, studentek biorących udział w plenerze w Buszczu wszystkim dobrodziejom tego pięknego wyjazdu. Księdzu Andrzejowi Remineć (administratorowi parafii w Buszczu) za gościnne przyjęcie i obiad, ks. Józefowi Kuc (administratorowi parafii w Pomorzanach i Dunajowie) za zorganizowanie transportu studentek do Buszcza i towarzyszenie nam w naszym dziele oraz ks. Stanisławowi Żak ze Stanów Zjednoczonych dla którego Buszcze jest najbliżej jego kapłańskiego serca – za dobroć, otwartość i ofiarność w danym projekcie – powiedziała Anna Korżewa.

Niech Dobry Bóg, wszystkim i za wszystko wynagrodzi w tym dziele które prowadzone jest dla parafii Buszcze!

Ks. Józef Kuc – proboszcz parafii w Dunajowie

 

 

 

2.  artists and their paintings

2. artists and their paintings

3.

3.

4.

4.

5.

5.

6.

6.

7.

7.