POMÓŻ URATOWAĆ KOŚCIÓŁ W BUSZCZU

 

Znajdujesz się na stronie internetowej: Projekt Buszcze, który jest probą pomocy w odbudowaniu Kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświetszej Marii Panny w Buszczu, na zachodniej Ukrainie, w diecezji lwowskiej. Parafia została założona w 1399 roku. Trzy poprzednie drewniane kościoły zostaly spalone podczas inwazji Tatarów,Turków i Mongołów.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powstawał w latach 1618 – 1644A.D.
Został zbudowany z kamienia w stylu gotycko-barokowym i stanał wmiejscu, gdzie znajdowały się 3 poprzednie drewniane kościoły. Ma on istotne znaczenie architektoniczne, ponieważ jest to twierdza-cytadela, mająca za zadanie ochronę ludności przed najeźdźcami. Obecnie jest istotnym duchowym obiektem w regionie, jako ze najbliższy kościół katolicki jest położony bardzo daleko (16km).
Kościól ten był w codziennym użytku przez 300 lat; od 1644 do kwietnia 1944r., kiedy to został spalony podczas II Wojny Światowej. Po wojnie, komuniści składowali w nim chemikalia i nawozy dla kołchozu.

Kościól Buszczecki ma także ogromne znaczenie historyczne, gdyż w nim to modlił się w 1667, przed bitwą pod Podhajcami, ówczesny Król Polski, wielki Jan Sobieski, wybawiciel Europy przed zalewem Islamu (bitwa pod Wiedniem – 12 września 1663).
Jest to najstarsze Sanktuarium dedykowane Matce Bożej w diecezji lwowskiej; będące miejscem pielgrzymek bardzo wielu ludzi nawet z dalekich miejscowości.
To byłaby prawdziwa strata by pozwolić żeby kościół ten zniszczał I poszedł na całkowite zatracenie.

Zebralismy już fundusze na nowy dach, który został wykończony wpaździerniku 2014r. W roku 2015 prezbiterium zostało otynkowane oraz przedsionek iwieża; naprawione mury zewnętrzne; uporządkowano cały plac wokół kościoła; wstawiono nowe okna, drzwi główne oraz drzwi do zakrystii (z tyłu kościoła); naprawiono mensę ołtarza głównego; wymurowano boczne ołtarze; zainstalowano nagłośnienie, oraz elektroniczne dzwony. Zostały namalowane kopie obrazów Matki Bożej Buszczeckiej oraz zasłony obrazu (Zwiastowanie NMP) przez pana Sergija Soldatiuka. Wyrzeźbiona została również “ozdobna sukienka” na Obraz Matki Bożej Buszczeckiej przez syna pana Sergija Romana. Podłoga została wybetonowana.

W niedzielę 26 lipca 2015 roku ks. Biskup Leon Mały; biskup pomocniczy diecezji lwowskiej przy przy współudziale księży i wielkich tłumów ludzi poświęcił kopie obrazów podczas Mszy Świętej o godzinie 4-tej po południu.

W dniu 31 lipca 2016 odbyło się poświecenie Głównego Ołtarza w którym są umieszczone kopie Ikon Matki Bożej Buszczeckiej i Zwiastowania NMP. Ołtarz nie był wprawdzie całkowicie wykończony na tą uroczystość; dopiero w październiku; ale ludziom i biskupom bardzo się podobał. W tym roku w Buszczu byli dwaj biskupi: Bp Stanisław Szyrokoradiuk z Charkowa (mój długoletni przyjaciel – znamy się od 1995 roku), oraz Bp Leon Mały ze Lwowa, który w ubiegłym roku poświecił ikony w kościele.

To dzięki Waszym ofiarom przysyłanym mi z różnych okazji, bardzo dużo zostało zrobione. Podłączono elektryczność i zawieszono żyrandole, zainstalowano elektroniczne dzwony, Teren wokół kościoła został uporządkowany, a kościół odwodniony.

Ołtarz Główny został zbudowany według bardzo niewyraźnego zdjęcia i opisów książkowych w bardzo dokładny sposób przez panów Eugeniusza i Józefa Fulków wraz z pomocnikami z Wodzisławia Śląskiego. Są prawdziwymi Ślązakami, ale wielkimi miłośnikami terenów Podola. Pracowali przy odbudowie kościołów w Kuropatnikach, Brzeżanach i teraz w Buszczu.

W roku 2018 pan Piotr Michałek wyrzeźbił wszystkie figury do Ołtarza Głównego, a jego żona Teresa zrobiła polichromię tych figur. Po Nowym roku oczyszczono podziemia kościoła.

We wrześniu rozpoczęto prace przy odnowie zniszczonego portalu wokół drzwi głównych. W dalszym ciągu trwa osuszanie ścian, żeby można było pomalować wnętrze. Czekamy na oddanie plebanii dla parafii, która jest w całkowitej ruinie. Pracy jest jeszcze bardzo dużo i potrzeba dużo pieniędzy. Proszę o modlitwę w tej intencji i o pomoc finansową na tyle na ile kogoś stać. Proszę powiadomić innych o tym projekcie i poszukiwać dawnych parafian buszczeckich, oraz ich potomków.

W tym roku podczas obydwóch Odpustów uroczyście celebrowaliśmy 400-lecie rozpoczęcia przygotowań do budowy kościoła, która trwała 26 lat.

Na te obydwa Odpusty zostały po raz pierwszy zorganizowane 2 Pielgrzymki z Polski, przez pana Kazimierza Bodaszewskiego z Racławic Śląskich, w ktorych w sumie wzięło udział 90 osób.